SCRISOARE DE RUGĂCIUNE DE LA DANIEL OLTEANU – INDIA, NOIEMBRIE 2016

scrisoare de rugaciune de la misionarul daniel olteanu pentru biserica antiohia noiembrie 2016

Orasul Jalpaiguri

Lucrarea noastra in orasul Jalpaiguri se concentreaza pe patru aspecte: Adunarea Harul, Lucrarea cu copii la scoala duminicala (inclusiv vizite in zonele in care copii locuiesc), Lucrarea cu copii care stau cu noi, si Evanghelizare.

Rugaciune:

Pentru cresterea numerica a Adunarii Harul
Pentru copii care vin la scoala duminicala in special cei de la statia de tren (zona de risc) ca ei sa fie transformati de Duhul Sfant.
Pentru o marturie buna in cartierul in care traim. Pentru studiile si viata spirituala a copiilor care locuiesc cu noi. Pentru purtarea de grija a lui Dumnezeu pentru nevoile tuturor celor care stau cu noi.
Pentru roada pentru lucrarea de impartire de tractate la spital si inchisoare, vizite, cantari, si proiectii de filme.
Pentru cresterea si marturia celorlate biserici din Jalpaiguri: Baptsta, Good Shepherd, Himalayan Free, Canaan, si CNI.

Satele din jurul orasului Jalpaiguri

Noi ne-am implicat mai mult in urmatoarele sate din jurul orasului nostru Jalpaiguri: Danguajar, Caliaganj, Paharpur, Randamali, Mohit Nagar, Panga-Bortola, Bahadur, Sewagram, si Cadobari

Rugaciune:

Pentru plantare de biserici in toate aceste sate caci nu este nici o adunare evanghelica in ele.
Pentru marturia a doi crestini care locuiesc in aceste sate: Mohan (in Panga-Bortola) si Mongulu (in Randamali)
Pentru familiii care sunt deshise pentru Evanghelie: Dodi Mohan, Kalpana, Docu, Diponka (Randamali), Dipankar, Nimay (Caliaganj), Sushil, Porimol (Mohit Nagar)

Orasul Haldibari si satele invecinate

In Haldibari avem o familie de plantatori de biserica, familia lui Pranish, o familie tanara. El este activ in vizite, lucrarea muzicala si lucrarea cu copii. In zonele invecinate noi evangelizam in urmatoarele sate: Cashiabari, Poia Mari, Anguldeka, Diabari, Manikganj si Satkura.

Rugaciune:

Pentru ocrotire si rodire pentru familia lui Pranish.
Pentru marturia altor crestini si lucratori in Haldibari: Thomas, Monoronjon, Ajay, Udeep, si altii.
Pentru plantarea de biserici in Haldibari orasul Haldibari si satele invecinate.

Orasul Mainaguri si satele invecinate

Langa orasul Mainaguri avem familia tanara de plantatori de biserici Raju Oraon. El face lucrare in special in randul triburilor adibashi. De asemenea vestim Evanghelia in satele Maynaguri Road, Domohani, Madubdanga, Rajarhat, Botpati, Brahmapur, Jorpakri, Amguri, Panbai, si Cearerbari

Rugaciune:

Pentru marturia si lucrarea lui Raju Oraon
Pentru o trezire intre crestinii din triburile adibashi.
Pentru abilitate si rodire de a prezenta evanghelia la alte triburi din zona: bengali si rajbanshi
Pentru marturia putinilor cresini bengalezi din zona: Sonjit, Sopon, Dibakar, etc.

Talma si satele invecinate

In aceste zile fratele Atzinto locuieste cu familia in Talma. El vesteste Evanghelia in satele invecinate prin intermediul unei lucrari medicale (chiar daca nu a studiat prea mult in viata lui a invatat sa faca diferite masuratori medicale cu ar fi tensiunea, glicemia, si altele.

Rugaciune:

Pentru stabilitate si rodnicie in marturia familiei lui Atzinto.
Pentru marturia putinilor crestini din zona: Mohonto, Bikash, Dilip, si Vupen

Nishiganj si satele invecinate

Esther, Bishojit, Sompa, Anna, si Monoronjon provin din aceasta zona. De aceea noi de multe ori vizitam satele din zona pentru a vesti Evanghelia. Unele din sate din zona sunt: Denbosh, Paradughi, si 7 mile.

Rugaciune:

Pentru roada spre slava lui Dumnezeu pentru lucratorii crestini din regiune: Prithivi, Sopon, Monoronjon, Norutam, si altii
Pentru suflete nascute din nou
Pentru izbavire din afacerile cu drogurile in care multi tarani sunt implicati.

Alte zone de lucrare: Gadra, Fashidewa, Ceaulihati

In Gadra este un frate numit Kalipodo impreuna cu care mergem sa vestim Evanghelia in satele din jurul targului numit Gadra. In Fashideawa si Ceaulihati (zone de granita cu Bangladeshul) mergem din cand in cand sa vestim Evanghelia.

Rugaciune:

Pentru mantuirea copiilor fratelui Kalipodo
Pentru refacerea marturiei crestinilor din triburile adibashi din regiune.
Pentru roada pentru predicarile in care am fost implicati
Pentru noi oportunitati de a vesti Evanghelia in regiune

By Admin

Ce faci pentru tine, piere odată cu tine! Ce faci pentru alții... rămâne!

Related posts

Leave a Comment (Postează un comentariu!)

error: Conținutul web este protejat! Content is protected!
Suntem o comunitate de credincioși dedicați să-L cunoaștem, să-L iubim și să-L slujim pe Dumnezeu, fiind martori ai puterii Sale transformatoare și influențând viețile celor din jur prin exemplul personal, pentru a-i aduce la o relație autentică cu Domnul nostru Iisus Hristos.