PĂRINȚII BISERICII NOASTRE

FLOREA MOISESCU SI EDMUND HAMER BROADBENT PREDICAND EVANGHELIA LA IASI IN ANUL 1919

În fotografia memorabilă de mai sus, îl vedem pe fratele FLOREA MOISESCU (1891-1979) predicând Evanghelia la Iași în anul 1919. În stânga dumnealui, se afla fratele EDMUND HAMER BROADBENT (1861-1945), unul dintre părinții Bisericii Creștine după Evanghelie din România. Fratele Broadbent a fost misionar la “Free Christians Congregations in England” (Congregațiunile Creștine Libere din Anglia) și a iubit mult România pentru care s-a rugat cu lacrimi fierbinți. Fratele Broadbent a cerut stăruitor Domnului să fie îndurător și să mântuiască România și într-adevăr, mulți români au primit Evanghelia în inimile lor. De asemenea, trebuie să precizăm că fratele FLORICĂ MOISESCU a fost un bun slujitor al Domnului în vechea Biserică Creștină după Evanghelie „Dragoș Vodă” din București.

MISIONARUL EVANGHELIC ELVEȚIAN PAUL PERRET (1895-1961) CU SOȚIA SA ROSE ȘI COPIII ÎN 13 FEBRUARIE 1937 ↓

MISIONARUL EVANGHELIC ELVETIAN PAUL PERRET (1895-1961) CU FAMILIA SA IN 13 FEBRUARIE 1937

PAUL PERRET (1895-1961) MISIONARUL EVANGHELIC ELVEȚIAN CU FAMILIA DUMNEALUI ÎN 19 SEPTEMBRIE 1938 ↓

PAUL PERRET (1895-1961) MISIONARUL EVANGHELIC ELVETIAN IMPREUNA CU FAMILIA DUMNEALUI IN 19 SEPTEMBRIE 1938

Fratele DUMITRU TIȚĂ (în partea stângă) împreună cu fratele FLOREA MOISESCU (în partea dreaptă) la Craiova în ianuarie 1976.

FLOREA MOISESCU (1891-1979) SI DUMITRU TIȚĂ LA CRAIOVA IN IANUARIE 1976

Fratele MARIN IONESCU (1915-1993) – a fost un bun slujitor al Domnului în vechea Biserică „Dragoș Vodă” București unde a fost realizată această fotografie memorabilă. Băiețelul din prim plan este Andrei Ciucur care astăzi are o soție și doi copii scumpi.

MARIN IONESCU (1915-1993) - BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE DRAGOS VODA BUCURESTI

Fratele GHEORGHE OPREA TEODORESCU (1895-1982) – a fost un bun slujitor al Domnului în vechea Biserică „Dragoș Vodă” din București. Fotografia de mai jos a fost realizată în aprilie 1978.

GHEORGHE OPREA TEODORESCU (1895-1982) BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE DRAGOS VODA BUCURESTI - APRILIE 1978

Fratele GHEORGHE OPREA TEODORESCU (1895-1982) și câțiva tineri din vechea Biserică Creștină după Evanghelie „Dragoș Vodă” din București.

GHEORGHE OPREA TEODORESCU (1895-1982) SI CATIVA TINERI AI VECHII BISERICI CRESTINE DUPA EVANGHELIE DRAGOS VODA DIN BUCURESTI

GHEORGHE OPREA TEODORESCU (CU PĂLĂRIA ÎN MÂNĂ) CU GHEORGHE (GICĂ) GIUROIU (AL DOILEA DIN DREAPTA FOTOGRAFIEI) ȘI ALȚI CREDINCIOȘI DIN VECHEA BISERICĂ CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE „DRAGOȘ VODĂ” DIN BUCUREȘTI

GHEORGHE OPREA TEODORESCU CU GHEORGHE (GICĂ) GIUROIU SI ALTI CREDINCIOSI DIN VECHEA BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE DRAGOS VODA

Fratele ISIDOR BRAUNSTEIN (primul din stânga sus, în sacou alb) împreună cu fratele Gheorghe Oprea Teodorescu (stă jos pe scaun lângă sora Maria Ionescu). Chiar în spatele fratelui Oprea poate fi văzut stând în picioare, fratele Marin Ionescu (cel cu mustăcioară și costum negru cu cravată neagră) adică soțul sorei Maria Ionescu). Imediat în stânga fratelui Marin Ionescu se poate vedea zâmbind, sora BLANCHE PERRET – fiica misionarului elvețian PAUL PERRET (1895-1961) care a fost unul dintre părinții Bisericii Creștine după Evanghelie din România. De asemenea, în partea dreaptă (a fotografiei), mai pot fi văzuți tinerii (la acea vreme) Vali și Rodica Ionescu (trecuți amândoi în veșnicie în aprilie, respectiv în august 2017) și tinerele (la acea vreme) Magdalena Giuroiu cu Rodica Bălătică.

isidor braunstein cu gheorghe oprea teodorescu insotiti de marin si maria ionescu si sora blanche perret fiica misionarului elvetian paul perret

FRATELE GHEORGHE GIUROIU (1914-1986) ÎN CURTEA VECHII BISERICI „DRAGOȘ VODĂ” DIN BUCUREȘTI ↓

FRATELE GHEORGHE GIUROIU (1914-1986) ÎN CURTEA VECHII BISERICI DRAGOȘ VODĂ DIN BUCURESTI

By Admin

Ce faci pentru tine, piere odată cu tine! Ce faci pentru alții... rămâne!

Related posts

Leave a Comment (Postează un comentariu!)

error: Conținutul web este protejat! Content is protected!
Suntem o comunitate de credincioși dedicați să-L cunoaștem, să-L iubim și să-L slujim pe Dumnezeu, fiind martori ai puterii Sale transformatoare și influențând viețile celor din jur prin exemplul personal, pentru a-i aduce la o relație autentică cu Domnul nostru Iisus Hristos.