BISERICA ANTIOHIA OFERA ADAPOST REFUGIATILOR UCRAINIENI
TINERII BISERICII CRESTINE DUPA EVANGHELIE ANTIOHIA DIN BUCURESTI
COPII DIN BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE ANTIOHIA
COPIII BISERICII ANTIOHIA CANTA DESPRE MARETIA LUI DUMNEZEU
MIREASA INSOTITA DE TATAL EI IN BISERICA ANTIOHIA" alt="MIREASA INSOTITA DE TATAL EI IN BISERICA ANTIOHIA
DOI TINERI CREDINCIOSI SE CASATORESC LA BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE ANTIOHIA BUCURESTI
DOI TINERI CRESTINI EVANGHELICI SE CASATORESC IN BISERICA ANTIOHIA
BINECUVÂNTAREA COPILAȘILOR ÎN BISERICA ANTIOHIA
FRATII SI SURORILE IN HRISTOS SE BUCURAU IMPREUNA IN BISERICA ANTIOHIA - 2 SEPTEMBRIE 2007
CRISTI TEPES FOTOGRAFIAT LA BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE ANTIOHIA BUCURESTI 20 IULIE 2012
ANDREI LUPU IUBESTE MULT BISERICA ANTIOHIA DIN BUCURESTI
BELLA CIOPASIU ESTE PIANIST IN BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE ANTIOHIA
FOSTA CAMERA DE CONTROL SUNET LUMINI A BISERICII ANTIOHIA - 5 APRILIE 2008
BISERICA ANTIOHIA LA ORELE 23.40 CAND TOTI CREDINCIOSII SE AFLAU ACASA CU EXCEPTIA OPERATORULUI DE SUNET
BISERICA ANTIOHIA OFERA ADAPOST REFUGIATILOR UCRAINIENI
PlayPause
previous arrow
next arrow

DORICA SAULEA A ÎMPLINIT 90 DE ANI ȘI A FOST SĂRBĂTORITĂ DE CÂTEVA SURORI DIN BISERICA NOASTRĂ

DORICA SAULEA IN ZIUA IMPLINIRII VARSTEI DE 89 DE ANI

(foto de mai sus: tanti Dorica Saulea la împlinirea vârstei de 89 ani cu un an în urmă adică în ziua de 15 august 2019)

“Anii vieţii noastre se ridică la șaptezeci de ani iar pentru cei mai tari, la optzeci de ani; și lucrul cu care se mândrește omul în timpul lor, nu este decât trudă și durere, căci trec iute, și noi zburăm.” (Psalmul 90:10)

Sora noastră Dorica Saulea a împlinit 90 DE ANI cu voia și ajutorul lui Dumnezeu! Cu această ocazie, un grup de surori în Hristos de la Biserica Antiohia s-au gândit să o viziteze ca să o încurajeze, să se bucure și să se roage împreună cu dânsa și să o sărbătorească. Este vorba de sora Lidia cu două dintre fiicele sale (Ruthy și Bella) împreună cu sora Mariana și sora Adina. Tanti Dorica este un om al rugăciunii și acest lucru explică faptul că a reușit să treacă cu bine prin toate furtunile vieții și a trăit până la această vârstă înaintată. Dânsa a suferit foarte mult încă din tinerețe din cauza unei disfuncții severe (probabil că este o formă de paralizie a unui nerv) care o împiedică să înghită normal hrana sau lichidele, fiindu-i imposibil să mănânce alimente solide. Toată viața s-a hrănit doar cu piureuri de legume, iaurturi, piept de pui (fără os) fiert și preparat cu blenderul ca să-l poată servi sub formă de cremă, prăjituri foarte fine, banane, etc. Toate alimentele trebuie să fie foarte moi și ușor de înghițit pentru că altfel, tanti Dorica se poate îneca și poate muri dacă nu este foarte atentă. Cu toate acestea, iată că bunul Dumnezeu S-a îndurat de dânsa, i-a purtat de grijă în fiecare zi și i-a îngăduit să trăiască 90 de ani. Mai departe, să se facă voia Domnului cu privire la această soră pe care o cunosc de mic copil deși am depășit de câțiva ani vârsta de 50 de ani. Este bine ca frații și surorile din Biserica Antiohia să continue să se roage Domnului pentru tanti Dorica ca să poată să meargă înainte cu răbdare și credință în călătoria dânsei pe acest pământ până la sfârșitul alergării când va fi chemată Acasă printre îngeri.

Mai adăugăm faptul că tanti Dorica este văduvă și nu are copii ci doar doi nepoți care sunt extrem de ocupați cu serviciul și cu familiile lor. Oricine dorește să o ajute și să-i facă cumpărăturile în acest context pandemic (sau să contribuie în orice fel la îngrijirea dânsei) este binevenit. Orice ajutor financiar sau de altă natură (pampers, alimente speciale, etc) este de mare importanță pentru că dânsa are o pensie modestă și sunt cheltuieli foarte mari cu medicamentele, hrana specială, etc.

În încheiere, am inserat câteva fotografii realizate cu ocazia zilei de naștere a sorei noastre Dorica Saulea ca să vedeți cam care a fost atmosfera de bucurie și părtășie. Domnul să le răsplătească pe scumpele surori care au participat cu toată dragostea la acest eveniment iar lui tanti Dorica Saulea să-i dea sănătate și binecuvântare pentru toate zilele pe care le va mai avea de trăit pe acest pământ! LA MULȚI ANI VEȘNICI, TANTI DORICA SAULEA!

TANTI DORICA SAULEA A IMPLINIT 90 DE ANI SI A FOST SARBATORITA DE CATEVA SURORI DIN BISERICA ANTIOHIA

SURORILE ADINA, MARIANA SI LIDIA IN VIZITA LA TANTI DORICA SAULEA CARE A IMPLINIT 90 DE ANI

SORA LIDIA IMPREUNA CU FIICA SA BELLA IN VIZITA LA TANTI DORICA SAULEA CARE A IMPLINIT 90 DE ANI

ADINA, MARIANA, LIDIA SI RUTHY IN VIZITA LA TANTI DORICA SAULEA CARE A IMPLINIT 90 DE ANI

DORICA SAULEA A FOST SARBATORITA DE CATEVA SURORI IN CREDINTA DIN BISERICA ANTIOHIA LA VARSTA DE 90 DE ANI

By 

"Ce faci pentru tine, piere odată cu tine! Ce faci pentru alții, rămâne!"

Related posts

Leave a Comment (Postează un comentariu!)

error: Conținutul web este protejat! Content is protected!