KLAUS IOHANNIS FELICITĂ OFICIAL BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE CU OCAZIA ANIVERSĂRII CELOR 120 DE ANI DE EXISTENȚĂ ÎN ROMÂNIA

FRATII CRESTINI DUPA EVANGHELIE SE ROAGA LA BISERICA ANTIOHIA BUCURESTI

Mesajul Președintelui României, domnul Klaus Werner Iohannis, transmis cu prilejul aniversării a 120 de ani de la înființarea Bisericii Creștine după Evanghelie din România

La aniversarea a 120 de ani de la constituirea sa în România, doresc să adresez Bisericii Creștine după Evanghelie din România, conducerii cultului și tuturor credincioșilor ei, salutul meu călduros.

Biserica Creștină după Evanghelie din România este o comunitate activă, contribuind la cultivarea valorilor creștine în societate, atât în planul activităților sociale și caritabile, cât și în domeniul educației. Existența și activitatea Bisericii Creștine după Evanghelie dovedește că Statul român recunoaște și garantează libertatea de conștiință și drepturile ce revin fiecărui om în calitatea sa de credincios și cetățean.

Astăzi marcați continuitatea unei tradiții spirituale care de-a lungul mai multor generații a pus mai presus de toate, mesajul de pace al Evangheliei, chemarea ei la conviețuire în spiritul iubirii și milosteniei.

La acest moment aniversar, vă urez să vă bucurați de sănătate și de puterea credinței în împlinirea binelui comun!

La mulți ani!

Klaus Werner Iohannis
Președintele României

KLAUS IOHANNIS FELICITA OFICIAL BISERICA CRESTINA DUPA EVANGHELIE CU OCAZIA IMPLINIRII CELOR 120 DE ANI DE EXISTENTA IN ROMANIA