INSTITUTUL TEOLOGIC TIMOTHEUS SCOATE LA CONCURS 50 DE LOCURI PRIN EXAMEN DE ADMITERE PENTRU ANUL UNIVERSITAR 2020-2021

INSTITUTUL TEOLOGIC CREȘTIN DUPĂ EVANGHELIE TIMOTHEUS

Institutul Teologic Creștin după Evanghelie Timotheus București scoate la concurs 50 DE LOCURI prin examen de admitere pentru anul universitar 2020-2021. Specializarea este teologie pastorală Creștină după Evanghelie iar durata studiilor este de patru ani.

Înscrierea se va putea efectua DOAR ONLINE în perioada 6-17 iulie 2020, respectiv 7-18 septembrie 2020 la adresa e-mail:
secretariat.itt[at]gmail.com

Examenele de admitere vor avea loc în zilele de sâmbătă 18 iulie 2020 și sâmbătă 19 septembrie 2020.

PROBE CONCURS DE ADMITERE ONLINE

– Interviu online – probă eliminatorie, pe bază de programare
– Eseu cu tema “Manifestarea credinței creștine în societatea contemporană” – 4 pagini A4, Times New Roman, corp 12, la 1,5 rânduri, plus bibliografie.

NOTA va fi constituită din:
– 40% nota la bacalaureat
– 60% nota la eseu

REZULTATELE EXAMENELOR vor fi afișate miercuri 22 iulie 2020, ora 13.00 și miercuri 23 septembrie 2020, ora 13.00.

CONTESTAȚIILE vor fi primite timp de 48 ore de la afișarea rezultatelor.

CETĂȚENII STRĂINI se pot înscrie doar în sesiunea de admitere din iulie 2020, pentru ca Ministerul Educației să aibă timp să proceseze documentele emise în străinătate.

Toate actele vor fi atașate pe pagina de internet a Institutului, secțiunea Admitere 2020, sau trimise prin e-mail pe adresa: secretariat.itt[at]gmail.com

CONDIŢII DE ÎNSCRIERE

Documentele necesare pentru înscrierea la concursul de admitere sunt următoarele:

1. Cerere de înscriere tip, completată, în format Excel.
2. Recomandarea bisericii locale, contrasemnată de Comitetul Zonal, pentru membrii Bisericii Creștine după Evanghelie, scanată color în format pdf.
3. Diploma de bacalaureat sau diploma echivalentă cu aceasta (adeverință pentru absolvenții de liceu promoția 2020, scanată color, față-verso, în format pdf.
4. Certificatul de naştere scanat color în format pdf.
5. Adeverinţă medicală tip M.S. 18.1.1., scanată în format pdf.
6. O fotografie tip C.I., rezoluție bună, în format jpg.
7. Autobiografie (1 pagină A4), format pdf.
8. Certificat de căsătorie (unde este cazul), scanat color în format pdf.
9. Carte de identitate scanată color în format pdf sau jpg.
10. Eseu cu tema: “Manifestarea credinței creștine în societatea contemporană.”

BURSE

Institutul Teologic Timotheus acordă studenților burse de merit, burse de studii.

Toate detaliile se pot obține de la fratele secretar Cătălin Salomia
tel. 031-402.29.12 sau mobil 0755-351606
e-mail: secretariat.itt[at]gmail.com

ADRESA INSTITUTULUI TEOLOGIC CREȘTIN DUPĂ EVANGHELIE TIMOTHEUS